Projektjelentés Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna
Termék:
Átfogó professzionális műszaki infrastruktúra a vonatok karbantartásához.
Ügyfél:
Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna (PKA)
A Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna (PKA) Woidwodschaft Podkarpackie (Lengyelország) egyik legújabb közlekedési beruházása. A projekt részeként Rzeszówban egy modern szervizközpontot alakítottak ki, ahol kényelmes körülmények között végzik a Polregio vasúti buszok javítását, és egy speciális szimulátoron tartanak járművezetői képzéseket. A beruházás fővállalkozója az Inżynieria Rzeszów volt, egy mélyépítésre és kockaépületek generálkivitelezésére szakosodott építőipari vállalat. Az újonnan létrehozott csarnok teljes műszaki infrastruktúra megtervezését és kiépítését igényelte annak érdekében, hogy a karbantartó személyzet számára biztonságos és ergonomikus munkakörülményeket biztosítsanak, különös tekintettel a magasban végzett munkára.
2023-ban Lengyelországban több mint 374,4 millióan vették igénybe a vasúti közlekedést, ami 9,4%-os növekedést jelent 2022-hez képest, és 1999 óta pedig ez a legjobb eredményt. Ennek a fejlődésnek elsősorban két tényező kedvez: az üzemanyagárak emelkedése és a környezetbarát közlekedési eszközök iránti növekvő kereslet. Az utasszám növekedése azonban kihívásokkal is jár, úgy, mint a gépjárműpark korszerűsítésével és bővítésével. Az új vasúti járművek korszerű szerviz- és karbantartási létesítményeket igényelnek. Egy ilyen beruházás aktuális példája a rzeszówi Podkarpacki Kolei Aglomeracyjna (Kárpátaljai vasút), amelyhez a KRAUSE átfogó műszaki infrastruktúrát tervezett és épített a különböző vonattípusok karbantartásához.
A projekt legfőbb kihívásai
A projekt legnagyobb kihívása annak összetettsége volt. A feladat az volt, hogy különböző egyedi alumíniumszerkezeteket tervezzenek, amelyek mind ugyanazt a célt szolgálják: a nagy magasságban végzett karbantartási munkák lehetővé tételét. A közös cél ellenére azonban a szerkezetek jelentősen különböztek egymástól a kialakítás, a méretek és a funkcionalitás tekintetében. Mindegyik szerkezetnek sajátos követelményei voltak, amelyek több szempontból is kihívás elé állították a KRAUSE csapatát. A tervezési szempontoktól kezdve a stabilitást és tartósságot garantáló, kiváló minőségű anyagok kiválasztásán és feldolgozásán át egészen az összeszerelésig -ami több tíz méter hosszúságú munkaállványok esetében komoly kihívást jelent, és jelentett is a KRAUSE csapat kompetenciáit és tapasztalatát tekintve.
Háromféle kialakítás az ergonomikus munkavégzés és a felhasználó teljes biztonsága érdekében
Rögzített munkaállvány 100 m hosszúsággal
Az első konstrukció egy 100 méter hosszúságú, rögzített munkaállvány. A vágányhoz való közelségének köszönhetően ez a talajhoz rögzített munkaállvány lehetővé teszi a vonatok könnyű megközelítését és hatékony karbantartását. Az új csarnokban különböző típusú vonatokat szervizelnek, és a szerelőknek számos ellenőrzési feladathoz gyors hozzáférésre van szükségük a vonatok tetejéhez. Ezáltal fontos volt a tetőhöz való biztonságos hozzáférést biztosítani, függetlenül attól, hogy milyen típusú járművet szervizelnek. A cél ennek okán egy olyan munkaállvány kifejlesztése volt, amely rugalmasan a karbantartott járműtípushoz igazítható, hogy a tetőre való feljutás a leesés veszélye nélkül legyen lehetséges. E kihívás megoldása érdekében a munkaállványt hat, manuális kitolható dobogóval látták el, amelyek egyenletes távolságra vannak egymástól, és nullára csökkentik a járófelület és a vonattető közötti távolságot.
A 100 méter hosszú szerkezet precíz összeszerelése a KRAUSE szerelőcsapatának köszönhetően mindössze három hét alatt elkészült.
Mobil szegmentált munkaállvány
A második, kifinomultabb konstrukció egy mobil munkaállvány volt, amelynek a szervizcsarnokban elfoglalt helye rugalmasan igazítható az aktuális igényekhez. Ez a szerkezet közel 30 méter hosszú, és mindkét oldalról könnyen megközelíthető lépcsőkön keresztül. A KRAUSE tervezői egy szegmentált kialakítású megoldást dolgoztak ki, amelyben az egyes (egyenként 4,5 méter hosszú) munkaállvány-szegmensek csatlakozó bilincsek segítségével kapcsolódnak egymáshoz. Ezek a bilincsek kioldhatók, ha a munkaállvány helyét meg kell változtatni. Az összekötő bilincsek feloldása után az állványszegmensek hatékonyan és kényelmesen manőverezhetők, miközben a munkaterület hossza rugalmasan beállítható. Ez pedig úgy lehetséges, hogy a hozzáférési elemekhez tetszőleges számú közbenső szegmenset csatlakoztatnak, így a munkaállvány hossza rugalmasan az adott munkahelyhez igazítható.
A legmagasabb minőségű anyagok használata garantálja a munkaállvány stabilitását, a szegmensek pedig könnyen és kényelmesen mozgathatók a kezelőszemélyzet számára.
Gurítható lépcsőfeljáró dobogóval
A Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna (PKA) új karbantartó csarnokának utolsó termékcsoportja kompakt, munkadobogóval ellátott lépcsőfeljáróból, valamint kisebb mobil munkaállványokból áll, amelyek a napi karbantartási munkákhoz szabad hozzáférést biztosítanak a síneken parkoló vonatokhoz. Összesen öt ilyen alumíniumszerkezetet szállítottak, amelyek méretükben különböznek egymástól. E szerkezetek közül kettő a KRAUSE dobogó programjának standard terméke, a másik hármat a megrendelő egyedi igényei szerint gyártották.
Ezt mondja ügyfelünk, Sławomir Buras, a rzeszówi járműkarbantartó részleg vezetője a vonatkarbantartó csarnok építéséről:
„A KRAUSE által kifejlesztett és szállított speciális szerkezetek teljes mértékben megfelelnek a magasban történő munkavégzésre vonatkozó követelményeinknek. Egy ilyen átfogó műszaki infrastruktúrával garantálni tudjuk munkatársaink biztonságát, kényelmét és hatékonyságát a mindennapi munkavégzés során.”
Előnyök számos területen
A KRAUSE csapata által kifejlesztett és gyártott konstrukciók megfelelnek az ügyfelek magas és igen összetett ergonómiai és rugalmassági követelményeinek. Az egyedi kialakítások kényelmes és biztonságos munkahelyet biztosítanak a karbantartó személyzet számára, és egyúttal csökkentik a karbantartási munkákhoz szükséges időt. Ez a vonatoknak a járműtelepen való állásidejének minimalizálásához vezet, és növeli a hatékonyságot az üzemidők és az egész vállalat termelékenységének tekintetében.
Hozzánk intézett megkeresése:
Kérdése van a haszongépjárművekhez és vasúti járművekhez készült alumínium hozzáférési technológiai megoldásainkkal kapcsolatban? Ne habozzon, vegye fel velünk a kapcsolatot, és tudjon meg többet különleges szolgáltatásunkról. Szívesen adunk Önnek személyesen és kötelezettség nélkül tanácsot.